ZÁMEK, CHATEAU KLECANY – PRAHA VÝCHOD – 31 775 m2

ID: 0260

 • 3 606 m2

  Nemovitost
 • 31 775 m2

  Pozemek
 • 11

  Dispozice
 • 11

  Koupelen
 • na vyžádání

  Cena

Klecany mají výhodnou polohu severně od Prahy, zámek je snadno přístupný a má ideální polohu s výhledem na řeku Vltavu. Klecany se můžou pochlubit také celou řadou vybavení a služeb, jak se očekává od každého moderního města. Přestože je nejmenší obcí ve středočeském okrese Praha-východ, Klecany se pyšní bohatou historií kultury a tradic. První zmínky o městě pocházejí z počátku století, kdy byl postaven kostel Nanebevzetí Panny Marie, nyní národní kulturní památka. V poslední době přitahují kouzla Klecany takové kulturní osobnosti jako český autory historických románů, Václav Beneš Třebízský, autor Josef Kožíšek a herečka Zlatá Adamovská. Kromě bohatých kulturních sdružení se Klecany můžou pochlubit také celou řadou vybavení a služeb, jak se očekává od každého moderního města. Mezi ně patří mateřská a základní škola, knihovna a pošta, stejně jako řada obchodů a služeb.

Historie

Historie zámku v Klecanech sahá až do konce 14. století, kdy byla severně od města postavena trojkřídlá tvrz. Až do druhé poloviny 17. století jsou informace fragmentární, s dobovými prameny se hovoří o budově někdy jako o pevnosti, někdy jako o zámku.

Od konce 17. století se však informace o zámku a jeho panství stávají podrobnějšími. Roku 1691 získal Václav Vojtěch ze Šternberka Klecany jako svůj statek a právě při této příležitosti byl proveden první podrobný popis zámku. Po akvizici provedl zásadní renovace, jejichž vysoké náklady vedly k prodeji zámku rodině Gallasovi, který jej následně vlastnil od roku 1727 do začátku 19. století. Během tohoto období Marie Terezie z Rakouska navštívila zámek dvakrát, obě návštěvy (1754 a 1757) jako poděkování od císařského soudu tehdejšímu majiteli, Filipu Gallasovi, který zastával pozici nejvyššího Hofmeistera Království Království Čechy.

V roce 1803 byl zámek prodán Woborzilu, obyvateli Nelahozeveckého panství. Jeho syn, ]ohann Wilhelm Woborzil, však vedl drahý společenský život a většinu času a peněz investoval do svých koníčků. V polovině 19. století byl proto nucen zámek prodat. Ve skutečnosti zprávy v té době tvrdily, že jako Woborzil, oddaný ornitolog, „se stará spíše o drůbež vzduchu než o pole řepy a ztratil všechny své vlastnosti“.

V roce 1847 se novým majitelem stal proslulý cukrovar Antonín Balle. Klecanův zámek zůstal ve svém vlastnictví až do roku 1892, po kterém vlastnictví přešlo na Jindřicha Beniese a po rozvodu s manželkou Matyldou.

Zajímavý architektonický aspekt – během výše uvedeného období zámek vyhořel třikrát; v letech 1827, 1857 a 1924 a pokaždé byla přestavěna v jiném stylu podle módy dne. Současný vzhled zámku, empírový styl podle návrhu Kašpara Předáka je výsledkem oprav provedených po třetím požáru.


Zpět do historie – Během druhé světové války byl zámek krátce využíván [1942-1944] Hitlerem Youthem a poté jako základnyá Ústřední školy Československé unie mládeže, budova a jeho pozemky byly používány armádou až do roku 1989.

Po opatrovnictví armády získal zámek řadu soukromých společností, během nichž se stále více zhoršoval až do roku 2003, kdy jej získal současný majitel. Když viděl, že má velký potenciál a přitom respektuje své dědictví, podnikl vyčerpávající program historické obnovy a zároveň rozsáhle modernizoval své zařízení, čímž se Klecany vrátily do své dřívější slávy.

Zámek Klecany dnes představuje citlivé spojení historické tradice a nejnovější technologie. To, co vytrvalo po staletí a které bylo během poslední rekonstrukce dále zdůrazněno, je luxus a pohodlí, které zámek a celé hřiště nabízejí svým obyvatelům.

Zámek je tvořen čtyřmi křídly obklopujícími nádvoří. Budova zámku i rozsáhlá zahrada jsou vybaveny dobovým osvětlením, které spolu s fontánou, freskami a rybníkem dodá celému areálu Klecany jedinečnou atmosféru.

Interiér zámku je velmi velkorysý, pokud jde o velikost jeho ubytování, je také rozumně strukturovaný a uspokojí i ty nejnáročnější požadavky. Zámecký salonek a atrium doplňuje 11 ložnic, každá s vlastním sociálním zařízením. K dispozici jsou dvě kuchyně a prostorná jídelna. Návštěvníci, kteří potřebují pracovat, mohou využít soukromou nebo větší studovnu, která je také vhodná pro pořádání seminářů nebo školení. Pro relaxaci je k dispozici kulečník a soukromý vinný sklípek. Obyvatelé zámku mají také vynikající sportovní zařízení: plavecký bazén, posilovnu a volejbalové a tenisové kurty.

Celková obytná plocha v samotném zámku je 3 606 m2. Kromě toho hradní areál, který se rozkládá na ploše 31 775 m2, obsahuje samostatný penzion, samostatnou bezpečnostní budovu a parkoviště s prostorem pro šest vozidel. Kromě toho soukromá stáj 250 m2 s přilehlým výběhem dále rozšiřuje škálu aktivit, které zámek nabízí.

Hrad a areál jsou zapsány v Ústředním seznamu kulturních památek. Zámek a zámecký areál jsou v soukromém vlastnictví a nejsou přístupné široké veřejnosti.

Historie posledních majitelů:

1847 — Antonín Balle
1892 — ]indřich Benies
1929 — Matylda Beniesová
1942 — Wehrmacht
1946 — Československý svaz mládeže
1950 — Československá lidová armáda
1990 — obec Klecany
1992 — AZ Servis, Robert Toupalík
2003 — lens Beckháuser


Mám zájem